Redakcja Polska

Polscy ratownicy górscy i medyczni wylatują do Gruzji

12.06.2021 13:27
Polscy ratownicy górscy i medyczni wylecą w sobotę z Krakowa do Gruzji, gdzie u stóp pięciotysięcznika Kazbek postawią bazę i ambulatorium. Na miejscu do września będą pełnić dyżury, pomagać turystom w potrzebie i brać udział w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych.
Wspinacze podczas wyprawy na górę Kazbek w Gruzji
Wspinacze podczas wyprawy na górę Kazbek w Gruzji Shutterstock.com/Sanasha chan

W sobotę czterech ratowników wyleci samolotem wojskowym z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Wraz z toną sprzętu na miejscu będą po ok. sześciu godzinach lotu, potem w rejon przyszłej bazy przewiezie ich helikopter gruzińskich ratowników.

- Jak co roku projekt "Bezpieczny Kazbek" polega na sezonowym dyżurze polskich ratowników górskich i medycznych pod Kazbekiem – pięciotysięcznikiem w Gruzji. Postawimy tu bazę ratowniczą i ambulatorium na wysokości 3653 m n.p.m. Będzie to jedno z najwyżej położonych ambulatoriów na świecie – powiedział koordynator projektu Marcin Błeński.

Misja do września

Na miejscu Polacy będą dyżurować do września. Oprócz operacji poszukiwawczo-ratowniczych mają prowadzić akcje prewencyjne, informować o zagrożeniach i udzielać świadczeń medycznych.

Ekipa wylatująca w sobotę w najbliższych tygodniach postawi własną bazę wyposażoną w polowe ambulatorium na terenie schroniska Meteo (Betlehemi Hut). W bazie dyżurować będzie od czterech do pięciu ratowników, którzy – jak wyjaśnił koordynator projektu – będą się zmieniać co trzy tygodnie.

Kilkaset interwencji

Podczas każdego sezonu poprzednich projektów "Bezpieczny Kazbek" polscy ratownicy notowali średnio od 200 do 250 interwencji, w tym kilkanaście wypadków górskich. Większość interwencji polegała jednak na udzieleniu pomocy turystom na miejscu, na terenie schroniska oraz na ewakuacji ich w dół za pomocą śmigłowca, konno lub noszach przez lodowiec i przekazaniu gruzińskim ratownikom.

Na potrzeby zespołu ratowniczego powstał m.in. system łączności oparty na przemienniku i radiotelefonach ręcznych pozwalających na dokładna? lokalizacje?. Zespół wyposażony jest też w inny nowoczesny sprzęt nawigacyjny, ratowniczy i medyczny.

Projekt "Bezpieczny Kazbek" jest inicjatywą oddolną ratowników, realizowaną przez fundacje? Medyk Rescue Team. W Gruzji ratownicy pracują jako wolontariusze.

Zdaniem ratowników rejon Kazbeku jest popularny wśród polskich turystów m.in. ze względu na przystępne ceny, tanie loty i gruzińską gościnność. Tylko w 2017 r. Gruzję odwiedziło ponad 55 tys. Polaków. Od maja 2013 do października 2019 w rejonie Kazbeku doszło do kilkudziesięciu wypadków z udziałem obywateli polskich, z czego kilkadziesiąt osób hospitalizowano, dwie uznano za zaginione, a trzy zginęły.


PAP/dad

Konkurs "Teraz Polska" najbardziej rozpoznawalnym symbolem promocji przedsiębiorców

12.06.2021 09:00
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie wyróżnienia otrzymały krajowe firmy za swoją działalność w regionie, w skali całego kraju lub za działalność międzynarodową. Wyboru najlepszych kandydatur dokonała kapituła konkursowa pod przewodnictwem szefa Polskiego Komitetu ds. UNESCO, profesora Michała Kleibera. W gali konkursowej wzięła udział także Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.

Prognozy banków wskazują, że wzrost PKB w tym roku przekroczy 5 proc.

12.06.2021 11:28
Przeszło 5,1 proc. ma wynieść wzrost PKB w tym roku – wynika ze średniej z prognoz siedmiu banków z maja. Wcześniej banki oczekiwały wzrostu rzędu nieco ponad 4,5 proc.

Szefowie MSZ Polski i Rumunii: chcemy wykorzystać pandemię, by wykonać skok w stronę zielonej transformacji

12.06.2021 13:11
Chcemy wykorzystać szok spowodowany pandemią, by za pomocą Inicjatywy Trójmorza dokonać skoku naprzód w kierunku zielonej transformacji - napisali szefowie MSZ Polski i Rumunii, Zbigniew Rau i Bogdan Aurescu, w artykule opublikowanym w piątek w magazynie Francisa Fukuyamy "American Purpose".